Kronik Ürtiker Testleri ve Teşhisi Nasıl Yapılır?

Kronik ürtiker alerjik ciltte görülen kabartı durumunun 6 haftadan fazla sürmesi veya aylar, yıllar içerisinde sürekli olarak kendini yenilemesi durumudur. Kronik ürtiker genellikle hayati risk taşıyan bir hastalık değildir. Ancak hayat kalitesini etkileyen rahatsız edici bir durumdur. Kronik ürtikeri açıkladığımız başlık altında bu makalemizde sizlere kronik ürtikerin testleri ve teşhisini anlattık.

Kronik Ürtiker Testleri ve Teşhisi Nasıl Yapılır?

Kronik Ürtiker Teşhisinde Fiziksel Muayene ve Hasta Hikayesi

Belirtileri rahatsız edici ve günlük aktiviteleri etkileyen bu kronik ürtiker hastalığını hafifletmek ve kurtulmak için doğru teşhis, ardından tedavi oldukça önemlidir.

Teşhis sürecinde doktorunuz sizi öncelikle fiziksel muayeneye alır ve ardından belirtilere neyin neden olduğu anlamak için çeşitli sorular sorarak hastalık hikayenizi öğrenir. Ayrıca doktorunuz aşağıda belirtilen maddelerin bir günlüğünü tutmanızı isteyebilir;

– Günlük aktiviteleriniz,

– Aldığınız her ilaç, bitkisel tedavi ya da takviye,

– Yediğiniz, içtiğiniz besinler,

– Kabartı ve kaşıntıların nerede oluştuğu ve ne kadar sürede yok olduğu.

Kronik Ürtiker Teşhisinde Testler

Genellikle kronik ürtikerin altında yatan nedeni tam olarak tespit etmek mümkün değildir. Ancak tedavinin ilk adımında bir şey tespit edilemediyse doktorunuz bazı testler uygulamak isteyebilir. Çünkü alerji testleri ve kan testleri gibi testler altta yatan nedeni bulmadan en büyük yardımcılardandır.

– Kan testleri,

– Alerji testleri,

– Altta yatan nedeni bulmaya yönelik diğer tıbbi testler

Önemli Bilgi;

Ürtiker(kurdeşen) için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir. Ürtiker olan kişiler alerji uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji / immünoloji uzmanları ürtiker konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından ürtikerden şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.

YORUMLAR