Kronik Ürtiker Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kronik ürtiker alerjik ciltte görülen kabartı durumunun 6 haftadan fazla sürmesi veya aylar, yıllar içerisinde sürekli olarak kendini yenilemesi durumudur. Kronik ürtiker genellikle hayati risk taşıyan bir hastalık değildir. Ancak hayat kalitesini etkileyen rahatsız edici bir durumdur. Kronik ürtikeri açıkladığımız başlık altında bu makalemizde sizlere kronik ürtikerin tedavisini anlattık.

Kronik Ürtiker Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kronik Ürtiker Tedavisi

Doktorunuz size muhtemel olarak evde belirtileri azaltmak için uygulayabileceğiniz antihistaminler gibi tedavi yöntemleri önerecektir. Eğer kendinizin uygulayabileceği bu tedavi yöntemleri işe yaramazsa, size en iyi gelecek tedaviniz için işe yarayacak ilaçları doktorunuz önerecektir.

Belirtilere Neden Olan Altta Yatan Nedeni Tedavi

Eğer doktorunuz kronik ürtikerin altında başka bir hastalık nedeninin yattığına karar verirse, ilk olarak buna yönelik bir tedavi uygulayacaktır. Örneğin, kronik ürtiker olan kişide tiroit problemi varsa, tedavi buna yönelik olacak, bir alerji hastalığı varsa tedavi bu alerjik hastalığa yönelik olacaktır.

Antihistamin İlaçlar

Günlük olarak kullanacağınız antihistaminler, belirti yaratan histaminlerin salgılanmasını engeller.  Bu ilaçların yeni hali, daha az yan etkiye sahiptir.

– Loratadin (Claritin, Alavert)

– Feksofenadin (Allegra)

– Setirizin (Zyrtec)

– Levosetirizin (Xyzal)

– Desloratadin (Clarinex)

Eski Antihistaminler

– Hidroksizin (Vistaril)

– Difenhisramin (Benadril)

– Klorfeniramin (Chlor-Trimeton)

Kronik Ürtiker Tedavisinde Kullanılan Diğer İlaçlar

Yalnızca antihistaminler belirtileri azaltmada işe yaramadığında, tedavide kullanılan diğer ilaçlardan fayda görebilirsiniz. Bu ilaçlar;

– Histamin Engelleyiciler: H-2 salgısı karşıtı bu ilaçlar vücudunuza enjekte edilebilir veya ağız yoluyla alınabilir. Tagamed, Zantac, Axid gibi ilaçlar bunlara örnek gösterilebilir. Baş ağrısı veya sindirim sistemi bozuklukları gibi yan etkileri görülebilir.

– İltihap Önleyici İlaçlar: Ağız yoluyla alınan kortikosteroidler şişmeyi, kızarıklığı ve kaşınmayı azaltmada yardımcıdır. Bu ilaçlar ciddi yan etkilere neden olabileceğinden çok şiddetli kronik ürtiker veya anjiyoödemi kontrol altına almak için kısa süreli kullanımlar için uygundur. Cilde uygulanan kortikosteroid kremler kronik ürtiker tedavisinde etkili değillerdir. Kortikosterodler bağışıklık sisteminizi zayıflatarak, enfeksiyon kapmanızı kolaylaştırır veya enfeksiyonunuzu kötüleştirir.

– Antidepresanlar: Krem şeklinde kullanılan trisiklik antidepresan kaşınmayı azaltmada yardımcıdır. Bu ilaç yorgunluğa veya uyuşukluğa neden olabilir.

Önemli Bilgi;

Ürtiker(kurdeşen) için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir. Ürtiker olan kişiler alerji uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji / immünoloji uzmanları ürtiker konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından ürtikerden şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.

YORUMLAR