Kronik Ürtiker Nedir?

Ürtiker, yaygın olarak bilinen ismiyle kurdeşen ciltte kırmızı veya beyaz kaşıntılı kısımların oluşmasına neden olan bir cilt reaksiyonudur. Kronik ürtiker ise ciltte görülen bu kabartıların 6 haftadan uzun sürdüğü veya aylar içinde yenilediği durumdur. Hayati risk taşımasa da, kronik ürtiker bu uzun sürme durumundan dolayı hayatı etkileyen bir durumdur. Bu bölümde kronik ürtiker nedir sorusunu sizler için cevapladık.

Kronik Ürtiker Nedir?

Kronik Ürtiker Nedir?

Kronik ürtiker alerjik ciltte görülen kabartı durumunun 6 haftadan fazla sürmesi veya aylar, yıllar içerisinde sürekli olarak kendini yenilemesi durumudur. Kronik ürtiker genellikle hayati risk taşıyan bir hastalık değildir. Ancak çok rahatsız edici olabilir ve uyku ve diğer günlük aktiviteleri engelleyebilir.

Kronik ürtikerin nedeni genellikle kesin olarak bilinmez. Çoğu zaman kronik ürtiker altta yatan, tiroit hastalığı veya alerjinin işareti olabilmektedir.

Kronik ürtikerin belirtilerini hafifletmek için çeşitli tedavi yolları deneyebilirsiniz . Antihistaminler ve kaşınma önleyici ilaçlar bir çok kişi için iyi gelen yöntemlerdir.

Önemli Bilgi;

Ürtiker(kurdeşen) için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir. Ürtiker olan kişiler alerji uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji / immünoloji uzmanları ürtiker konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından ürtikerden şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.

YORUMLAR