Çocukluk Çağı Astımında Acil Tedavi

Çocuğunuzun durumu ağırlaştı ise nefes alırken göğsü içeri doğru çekilebilir, nabzı artabilir, terleyebilir. Konuşurken cümlesini tamamlayamadan durmak zorunda kalırsa, nefes alırken karın kaslarını da kullanmak zorunda kalıyorsa, burun delikleri genişliyorsa, karnı kaburgalarının altına çekiliyorsa acil yardıma ihtiyaç vardır. Bu yazımızda sizlere çocukluk çağı astımında ne zaman acil tedaviye başlamamız gerektiğini yazdık.

Çocukluk Çağı Astımında Acil Tedavi

Acil Tedaviye Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

            Ağır vakalarda, çocuğunuz nefes almaya çalışırken göğsünün içeri doğru çekildiğini görebilirsiniz. Nabzı artabilir, terleyebilir ve göğüs ağrısı yaşayabilir. Çocuğunuzda aşağıdaki belirtiler mevcutsa acil yardım isteyin:

  • Nefes almak için konuşurken cümlesini bitirmeden durmak zorunda kalıyorsa
  • Nefes almak için karın kaslarını kullanıyorsa
  • Nefes alırken burun delikleri genişliyorsa
  • Nefes almak için zorlandığında karnı kaburgaların altına çekiliyorsa

Çocuğunuza henüz konulmuş bir astım tanısı yoksa bile nefes darlığı yaşadığında acilen tıbbi yardım isteyin. Astım epizodlarının şiddeti farklılık gösterse de astım atakları öksürük ile başlayabilir ve solunum güçlüğü ve hırıltılı solunuma ilerleyebilir.

Önemli Bilgi;

Alerji uzmanları (Diğer adıyla immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanları) astım, immünoloji ve alerji hastalıkları konularında özel eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle astım tanısının alerji uzmanları tarafından konulması gerekmektedir.

YORUMLAR