ALERJİ

Alerji, çoğu zaman alerji deyip geçilen ve önemsiz olarak görülebilen, ancak tedavi edilmesi gereken ve tedavi edilmediğinde hayati risk taşıyan durumlara maruz bırakabilecek önemli bir hastalıktır. Bu bölümde sizleri daha derin bilgilendirmek amacıyla, alerji hastalığının ne olduğunu ve nasıl oluştuğunu anlattık.

ALERJİ

Alerji Nedir?

Alerjiler bağışıklık sisteminiz, polen, arı zehri ya da kedi köpek gibi evcil hayvanların deri döküntüleri, tüyleri gibi yabancı maddelere karşı veya genel olarak insanların çoğunda reaksiyon oluşturmayan bir besine karşı reaksiyon göstermesiyle meydana gelir.

Bağışıklık sisteminiz antikor olarak bilinen maddeler üretir. Alerjiniz olduğunda, bağışıklık sisteminiz belli bir alerjeni zararlı olmasa bile, zararlıymış gibi tanımlayan antikorlar üretir. Vücudunuz bu alerjene maruz kaldığında, bağışıklık sisteminizin reaksiyonu cildinizi, sinüslerinizi, solunum yollarınızı veya sindirim sisteminizi iltihaplandırır.

Alerjinin Şiddeti Kişiden Kişiye Değişebilir

Alerjilerin şiddet derecesi kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ve küçük bir kaşınmadan anafilaksiye (potansiyel olarak hayati risk taşıyan tıbbi durum.) değişiklik gösterebilir. Alerjik hastalıkların çoğu tedavi edilemezken, tedaviler alerji belirtilerini azaltmada ve hastayı rahatlatmada yardımcı olmaktadır.

Önemli Bilgi;

Alerji için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir. Alerjisi olan kişiler alerji uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji / immünoloji uzmanları alerjik hastalıklar konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından alerjiden şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.

YORUMLAR