ALERJİ TEŞHİSİ

Alerji, önemsiz olarak görülse de, tedavi edilmesi gereken ve tedavi edilmediğinde hayati risk taşıyan durumlara maruz bırakabilecek önemli bir hastalıktır. Bağışıklık sisteminizin karşılaştığı alerjene göre reaksiyon göstermesiyle alerji oluşur. Alerji başka hastalıklarla karıştırılabileceği için doğru teşhis de oldukça önemlidir. Bu nedenle bizde sizlere bu bölümde alerji teşhisini anlattık.

ALERJİ TEŞHİSİ

Alerji Teşhisi Nasıl Konulur?

Alerji doktorunuz, alerjiniz olup olmadığını kesinleştirmek için şunları yapabilir;

– Belirtileriniz hakkında detaylı sorular sorar;

– Fiziksel muayene yapar,

– Belirtilerinizin ve olabilesi tetikleyicilerin detaylı bir listesini ister.

Eğer besin alerjiniz varsa, alerji doktorunuz;

– Yediğiniz besinlerin detaylı bir listesini tutmanızı ister,

– Alerjiyi tetikleyen besini diyet listenizden çıkarır (eliminasyon diyeti) ve daha sonra bir reaksiyona neden olup olmayacağını görmek için, söz konusu besini tekrar dan tüketmeye başlamanızı ister.

Alerji doktorunuz ayrıca, aşağıdaki testlerden bir ya da ikisini birden yapmayı uygun görebilir;

Deri Prick Testi: Alerji doktorunuz veya hemşire, potansiyel alerjenin küçük bir miktarını derinize uygular. Eğer alerjiniz varsa, alerjenin uygulandığı bölge kabarır ve kızarır. Deri prick testi, vücudun alerjene karşı verdiği reaksiyonu direk olarak ölçtüğü için en doğru sonucu verir.

Kandan Alerji Testi: Kandan alerji testi, immünoglobülin E antikorları olarak bilinen kan dolaşımındaki alerjiye neden olan antikorların miktarını ölçmektedir. Alınan kan örneği, tıbbi laboratuvara gönderilir ve olabilecek alerjenlere karşı hassasiyet ölçülür.

Önemli Bilgi;

Alerji için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir. Alerjisi olan kişiler alerji uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji / immünoloji uzmanları alerjik hastalıklar konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından alerjiden şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.

YORUMLAR