ALERJİ HASTALIKLARI

Alerji, çoğu zaman alerji deyip geçilen ve önemsiz olarak görülebilen, ancak tedavi edilmesi gereken çünkü, tedavi edilmediğinde sizi hayati risk taşıyan durumlara maruz bırakabilecek önemli bir hastalıktır. Bu bölümü, sizleri alerji hastalıklar konusunda daha derin bilgilendirmek için oluşturduk.

ALERJİ HASTALIKLARI

Alerji Hastalıkları

Alerji, bağışıklık sisteminin evcil hayvan deri döküntüsü, tüyü, polen gibi maddeleri yanlışlıkla zararlı olarak algılayıp, reaksiyon göstermesiyle meydana gelir. Alerjik olunan maddeyle (alerjen) vücut yakın temasa geçtiğinde, hapşırma, nefes darlığı, kaşınma ve gözlerde sulanma gibi belirtiler meydana gelir.

Alerjik rinit, besin alerjisi, ve atopik dermatit yani egzama Türkiye’de ve dünyada tüm yaş gruplarında yaygın olarak görülen alerjik hastalıklara örnek olarak gösterilebilir. Alerji ayrıca astım gibi ciddi hastalıkların da nedeni olarak bilinmektedir.

Alerjik Hastalıkların Özelikleri

Sitemizde yaygın ve önemli olan alerji hastalıklarını anlattık. Bu hastalıkların genellikle altında yatan neden alerji olduğu için, sık görülen ciltte kaşınma, kuruluk, kabarıklık, döküntü, burun tıkanması gibi belirtileri birbirine benzemekte ve birbirini tetiklemektedir.

Ayrıca alerjik hastalıklar genetiktir. Yani kişinin ailesinde anne baba veya akrabalarda egzama, besin alerjisi, alerjik astım, alerjik rinit gibi alerjik hastalıklardan biri veya birkaçı bulunuyorsa, kişide alerjik hastalık oluşma riski fazladır.

Alerjik hastalıklar mevsimsel özellik gösterebilirler ve hava kirliliğinden etkilenir. Sitemiz üzerinden detaylı bilgiye ulaşabileceğiniz alerjik hastalıklar şunlardır;

Alerjik astım,

Alerjik astım krizi,

Alerjik rinit (Alerjik nezle),

Atopik dermatit (Egzama),

Besin alerjisi,

İlaç alerjisi

Önemli Bilgi;

Alerji için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir. Alerjisi olan kişiler alerji uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji / immünoloji uzmanları alerjik hastalıklar konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından alerjiden şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.

YORUMLAR